Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jest organizacją skupiającą Niemców mieszkających we Wrocławiu i okolicy.

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jest organizacją skupiającą Niemców mieszkających we Wrocławiu i okolicy.

Aktualności

Nabór do młodego niemieckiego chóru - chętni poszukiwani!

Czy dobrze czujesz się w klimacie rocka, popu, poezji śpiewanej czy muzyki tradycyjnej? Chciałbyś poznać nowych ludzi, a przy okazji pogłębić swoją wi...

Tandemowy kurs językowy w NTKS!

Tak jak w latach ubiegłych, wspólnie z partnerem Aktion West-Ost, organizujemy jesienny kurs tandemowy. Kurs skierowany jest do młodych osób w wieku 1...

Letni Festiwal Słuchowisk w NTKS i w Domu Edyty Stein

Po południu i wieczorem 22 lipca, korzystając z letniej pogody, planujemy poznać polskie i niemieckie słuchowiska. Serdecznie zapraszamy do udziału w ...

Najnowsze wydarzenia
Letni festiwal słuchowisk, czyli o tym, że nawet jeż może być radioaktywnie fascynujący
Wpisany przez Anna Gręda, wtorek, 28 lipca 2015 12:24

 

zdjęcieW ramach Festiwalu Słuchowisk w Lipsku, gdzie odbywał się on już po raz trzynasty – 22 lipca też mieliśmy swój mały letni festiwal. Ukrywszy się przed upałem w cieniu naszego ogrodu, na kocykach, zaopatrzeni w chłodną lemoniadę domowej roboty, mogliśmy być częścią tej niezwykłej inicjatywy i cieszyć się niecodzienną formą sztuki jaką są słuchowiska. Naszymi gośćmi specjalnymi byli twórcy Wrocławskiego Teatru Radioaktywnego, których autorskie słuchowisko „Bajka o Jeżu, który postanowił nie być Gnojarkiem” mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać.

Więcej…
 
Wizyta gości z Bundestagu
Wpisany przez Anna Gręda, wtorek, 28 lipca 2015 12:03

zdjęcie

Ostatnio odwiedzili nas przedstawiciele frakcji CDU/CSU w Bundestagu: Eckhard Pols, Heiko Schmelzle i Klaus Brähmig, który reprezentuje również Fundację Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie. Nasi goście rozmawiali z nami o działalności Towarzystwa i byli szczególnie zainteresowani naszymi projektami kulturalnymi i edukacyjnymi. Nie zabrakło też pytań o Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury 2016. Rozmowy dotyczyły również sytuacji mniejszości niemieckiej we Wrocławiu i w całej Polsce, jej przyszłości, szans i problemów.

Więcej…
 
Znamy już zwycięzców konkursu na najpiękniejsze niemieckie słowo
Wpisany przez Ruben Gallé, Anna Gręda, poniedziałek, 27 lipca 2015 14:52

plakatOd kwietnia do lipca poszukiwaliśmy najpiękniejszego niemieckiego słowa roku 2015. Rodzimi użytkownicy języka polskiego przysyłali nam swoje ulubione słowa wraz z ciekawymi, emocjonalnymi i osobistymi uzasadnieniami. Tekst miał być napisany po niemiecku i zawierać 50-200 słów. Młodsi uczestnicy mogli też wysłać obrazek swojego najpiękniejszego niemieckiego słowa.

Jury się zebrało, zwycięzcy zostali wybrani – ich nazwiska można sprawdzić na stronie konkursu, gdzie stopniowo będą także publikowane uzasadnienia najpiękniejszych niemieckich słów.

Zwycięzcy zostaną nagrodzeni 25 września 2015 – przy okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków – na uroczystym przyjęciu w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu.

 
O sztuce wypowiadania niewypowiadalnego
Wpisany przez Tabea Schleinitz, Anna Gręda, poniedziałek, 27 lipca 2015 14:34

Zdjęcie2 lipca naszym gościem była autorka Ulrike Draesner, która czytała fragmenty swojej powieści „Siedem skoków z krańca świata”. Książka opowiada o ucieczce i wypędzeniu z Wrocławia w 1945 roku śląskiej rodziny oraz równolegle przedstawia losy polskiej rodziny ze Wschodu, która bezpośrednio po wojnie przybywa do dolnośląskiego miasta. W swojej książce Draesner pozwala mówić czterem różnym pokoleniom i wyraźnie pokazuje, że traumatyczne doświadczenia wojny, ucieczki i wypędzenia mogą wpływać na kolejne pokolenia. Po wykładzie profesor Krzysztof Ruchniewicz poprowadził dyskusję, podczas której publiczność mogła autorce zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami.

O historii powstania książki pisarka opowiadała naszej współpracowniczce Bognie Piter i naszej praktykantce Tabei Schleinitz.

Więcej…
 
Wrocław bez bezpośredniego połączenia kolejowego z Niemcami
Wpisany przez Ruben Gallé, piątek, 03 lipca 2015 12:56

zdjęcieRównież dla pracy Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego jest ważne, aby istniały dobre połączenia międzymiastowe pomiędzy Polską a Niemcami. W tym momencie Wrocław nie dysponuje niestety ani bezpośrednim połączeniem kolejowym z Berlinem ani z Dreznem. Anja Schmotz reprezentująca Inicjatywę polsko-niemieckiej kolei pasażerskiej (https://kolejdepl.wordpress.com/) wraz z Rubenem Gallé (manager kultury ifa) rozmawiali o tej sytuacji z przewodniczącą NTKS, Renate Zajączkowską.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>