Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jest organizacją skupiającą Niemców mieszkających we Wrocławiu i okolicy.

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jest organizacją skupiającą Niemców mieszkających we Wrocławiu i okolicy.

Aktualności

Nabór do młodego niemieckiego chóru - chętni poszukiwani!

Czy dobrze czujesz się w klimacie rocka, popu, poezji śpiewanej czy muzyki tradycyjnej? Chciałbyś poznać nowych ludzi, a przy okazji pogłębić swoją wi...

Tandemowy kurs językowy w NTKS!

Tak jak w latach ubiegłych, wspólnie z partnerem Aktion West-Ost, organizujemy jesienny kurs tandemowy. Kurs skierowany jest do młodych osób w wieku 1...

Letni koncert HALLER-a, niemieckiego muzyka z Mannheimu: już 22 sierpnia

Melancholijna muzyka, zmuszająca słuchaczy do milczenia, czy powierzchowne, trywialne piosenki nie są tym, czego można się spodziewać po Martinie Hall...

Najnowsze wydarzenia
Hesja Nadreńska
Wpisany przez Johannes Baar, Anna Gręda, wtorek, 25 sierpnia 2015 13:51

Hesja Nadreńska

zdjęcie

zdjęcie

Od stycznia w ramach „Podróży po nieznanych Niemczech“ w NTKS przedstawiane są znane i mniej znane regiony Niemiec. 20. sierpnia zaprezentowana została Hesja Nadreńska. Opowiadał o niej pisarz i autor utworów w dialekcie, Volker Gallé, który dzięki swoim licznym publikacjom dotyczącym Hesji (z których wiele znalazło nowych czytelników wśród wrocławskiej publiczności) oraz artykułom dla Rady Rzeczoznawców Niemieckich Fundacji ds. Integracji i Imigracji jest niewątpliwie wielkim znawcą tego regionu.

Ten wieczór z pewnością pozostawił po sobie niezapomniane wrażenia dzięki degustacji sześciu regionalnych win razem z tradycyjną przekąską – Spundekäs (preclami z pastą z twarożku,cebuli i przypraw).

 

Więcej…
 
Letni festiwal słuchowisk, czyli o tym, że nawet jeż może być radioaktywnie fascynujący
Wpisany przez Anna Gręda, wtorek, 28 lipca 2015 12:24

 

zdjęcieW ramach Festiwalu Słuchowisk w Lipsku, gdzie odbywał się on już po raz trzynasty – 22 lipca też mieliśmy swój mały letni festiwal. Ukrywszy się przed upałem w cieniu naszego ogrodu, na kocykach, zaopatrzeni w chłodną lemoniadę domowej roboty, mogliśmy być częścią tej niezwykłej inicjatywy i cieszyć się niecodzienną formą sztuki jaką są słuchowiska. Naszymi gośćmi specjalnymi byli twórcy Wrocławskiego Teatru Radioaktywnego, których autorskie słuchowisko „Bajka o Jeżu, który postanowił nie być Gnojarkiem” mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać.

Więcej…
 
Wizyta gości z Bundestagu
Wpisany przez Anna Gręda, wtorek, 28 lipca 2015 12:03

zdjęcie

Ostatnio odwiedzili nas przedstawiciele frakcji CDU/CSU w Bundestagu: Eckhard Pols, Heiko Schmelzle i Klaus Brähmig, który reprezentuje również Fundację Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie. Nasi goście rozmawiali z nami o działalności Towarzystwa i byli szczególnie zainteresowani naszymi projektami kulturalnymi i edukacyjnymi. Nie zabrakło też pytań o Wrocław jako Europejską Stolicę Kultury 2016. Rozmowy dotyczyły również sytuacji mniejszości niemieckiej we Wrocławiu i w całej Polsce, jej przyszłości, szans i problemów.

Więcej…
 
Znamy już zwycięzców konkursu na najpiękniejsze niemieckie słowo
Wpisany przez Ruben Gallé, Anna Gręda, poniedziałek, 27 lipca 2015 14:52

plakatOd kwietnia do lipca poszukiwaliśmy najpiękniejszego niemieckiego słowa roku 2015. Rodzimi użytkownicy języka polskiego przysyłali nam swoje ulubione słowa wraz z ciekawymi, emocjonalnymi i osobistymi uzasadnieniami. Tekst miał być napisany po niemiecku i zawierać 50-200 słów. Młodsi uczestnicy mogli też wysłać obrazek swojego najpiękniejszego niemieckiego słowa.

Jury się zebrało, zwycięzcy zostali wybrani – ich nazwiska można sprawdzić na stronie konkursu, gdzie stopniowo będą także publikowane uzasadnienia najpiękniejszych niemieckich słów.

Zwycięzcy zostaną nagrodzeni 25 września 2015 – przy okazji obchodów Europejskiego Dnia Języków – na uroczystym przyjęciu w Konsulacie Generalnym Niemiec we Wrocławiu.

 
O sztuce wypowiadania niewypowiadalnego
Wpisany przez Tabea Schleinitz, Anna Gręda, poniedziałek, 27 lipca 2015 14:34

Zdjęcie2 lipca naszym gościem była autorka Ulrike Draesner, która czytała fragmenty swojej powieści „Siedem skoków z krańca świata”. Książka opowiada o ucieczce i wypędzeniu z Wrocławia w 1945 roku śląskiej rodziny oraz równolegle przedstawia losy polskiej rodziny ze Wschodu, która bezpośrednio po wojnie przybywa do dolnośląskiego miasta. W swojej książce Draesner pozwala mówić czterem różnym pokoleniom i wyraźnie pokazuje, że traumatyczne doświadczenia wojny, ucieczki i wypędzenia mogą wpływać na kolejne pokolenia. Po wykładzie profesor Krzysztof Ruchniewicz poprowadził dyskusję, podczas której publiczność mogła autorce zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami.

O historii powstania książki pisarka opowiadała naszej współpracowniczce Bognie Piter i naszej praktykantce Tabei Schleinitz.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>