Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jest organizacją skupiającą Niemców mieszkających we Wrocławiu i okolicy.

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu jest organizacją skupiającą Niemców mieszkających we Wrocławiu i okolicy.

Aktualności

V Festiwal Kultury Mniejszości Niemieckiej

Jesienią tego roku czeka nas wielkie święto mniejszości niemieckiej z całej Polski. Już wiemy, że 26 września 2015 roku ponownie we wrocławskiej Hali ...

Podróż po nieznanych Niemczech

Niemcy to bardzo duży i różnorodny kraj, 16 krajów związkowych, ponad 80 milionów mieszkańców... każde dziecko to wie. Ale czy wiecie Państwo z czego ...

Światowy Dzień Poezji na ul. Saperów 12

UNESCO ogłosiło w 2000 roku 21 marca Światowym Dniem Poezji. W ramach obchodów tego święta prezentujemy wybór wierszy naszej członkini Steffi Wróbel...

Najnowsze wydarzenia
Nieznane zwyczaje. Jak obchodzono Niedzielę Palmową w Westfalii?
Wpisany przez Katarzyna Sokołowska, piątek, 27 marca 2015 13:51

zdjęcieZnane w Polsce palmy wielkanocne zachwycają swoją urodą, jednak te pochodzące z Westfalii mogłyby nie jednego oczarować. Największą różnorodność form oferuje region Münster, gdzie witki palmowe ozdabiane są bukszpanem, wstążkami i innymi pnączami. Wykorzystuje się również gałązki borówki i kolorowe bibuły, jednak takie materiały znane są i nam. Zaskakujące jest, że do palmy przyczepiane są również słodycze i owoce. Istnieje powiedzenie, że im więcej orzechów przyczepi się do palmy, tym piękniejszym się będzie. Do tego, by uwydatnić szum jaki wydawały orzechy ocierające się o siebie wieszało się na palmach skorupki szkła. Dawało to niesamowity efekt podczas procesji. W Münzen obowiązuje do dziś tradycja pochodu od Kościoła św. Patryka do Katedry św. Pawła, dodatkowo wzbogacona prawdziwymi gałęziami palm, które noszą duchowni.

Więcej…
 
Z wewnątrz na zewnątrz. Pogromy listopadowe 1938 r. w raportach dyplomatów z Niemiec
Wpisany przez Grzegorz Wilga, środa, 25 marca 2015 11:49

zdjęcie25 stycznia 2015 roku odbył się wernisaż wystawy Z wewnątrz na zewnątrz. Pogromy listopadowe 1938 roku w raportach dyplomatów z Niemiec prezentowanej we Wrocławiu w Synagodze pod Białym Bocianem. Wystawa została zorganizowana przez Fundację Nowa Synagoga z Berlina - Centrum Judaicum oraz niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Więcej…
 
Zapraszamy na wielkanocne bastlowanie!
Wpisany przez M.Ch., piątek, 20 marca 2015 13:44

zdjęcieJak co roku w okresie Wielkiego Postu wszystkich Bastlowiczów zapraszamy do naszej siedziby na wspólne tworzenie wielkanocnych ozdób. Tym razem spotykamy się w sobotę 28 marca o godz. 10:00 w naszym domu przy ul. Saperów 12. Pod czujnym okiem niezastąpionej artystki ludowej Teresy Budzowskiej będziemy tworzyć pisanki i palmy wielkanocne.

Więcej…
 
Richard von Weizsäcker nie żyje – wspomnienie jednego z pierwszych zwolenników pojednania polsko-niemieckiego
Wpisany przez Grzegorz Wilga, czwartek, 05 marca 2015 13:44

zdjęcieW wieku 94 lat, 31 stycznia 2015 roku zmarł były Prezydent Niemiec Richard von Weizsäcker. Zapisał się on w historii stosunków polsko-niemieckich jako jeden z pierwszych zwolenników procesu pojednania.

W latach młodości uczestniczył w wieku 19 lat w wojnie przeciwko Polsce, będąc żołnierzem Wehrmachtu. Jego brat zginął podczas działań wojennych, a ojciec piastował funkcję Sekretarza Stanu w Kancelarii Rzeczy i stanął w 1945 roku przed sądem za niemieckie zbrodnie. Mimo tych wydarzeń, Weizsäcker już w latach 60. dał się poznać jako zwolennik uznania polsko-niemieckiej granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej. Był też wtedy odpowiedzialny za pojednawczą treść memorandum Rady Kościołów Ewangelickich Niemiec, która w połowie lat 60. nawoływała do uznania nowej granicy. Polityk był też w stanie przekonać swoich partyjnych kolegów z CDU, aby ci nie odrzucali ratyfikacji układu PRL-RFN z 1970 roku o uznaniu przez Niemcy granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej.

Więcej…
 
Zaproszenie na spotkanie warsztatowe "Praca w Zarządzie NTKS - co i jak?"
Wpisany przez M.Ch., środa, 04 marca 2015 10:16

grafikaSzanowni Członkowie Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu przed nami kolejne wybory do Zarządu naszego stowarzyszenia. Już 11 kwietnia 2015 o godz. 10:00 podczas Rocznego Zebrania Członkowskiego wybierać będziemy nowych lub dotychczasowych członków organu zarządzającego działalnością NTKS Wrocław.

Wszystkich Członków NTKS zainteresowanych włączeniem się w naszą działalność czy poprzez swój udział w pracach Zarządu czy w inny sposób zapraszamy na warsztaty - spotkanie 14 marca 2015 o godz. 10:00 w naszej siedzibie.

Spotkanie pod hasłem "Praca w Zarządzie NTKS - co i jak?" umożliwi poznanie dotychczasowych kompetencji, zakresu obowiązków, problemów i radości płynących z pracy w Zarządzie NTKS. Obecni Członkowie Zarządu chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania.

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>