Zapraszamy wszystkich członków Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu na zebranie członkowskie dnia 04 września 2019 o godz. 16 00 (środa) w siedzibie NTKS przy ul. Saperów 12.

Start Aktualności Osobiste pozdrowienia Angeli Merkel dla członków mniejszości niemieckiej
Osobiste pozdrowienia Angeli Merkel dla członków mniejszości niemieckiej
Wpisany przez admin, poniedziałek, 06 czerwca 2011 10:26

zdjęcie
Podczas konferencji „Niemcy w Polsce. 20 lat po traktatach polsko-niemieckich” (04.06.2011) oraz pielgrzymki mniejszości narodowych na Górze Świętej Anny (05.06.2011), zostały odczytane osobiste pozdrowienia Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angeli Merkel, skierowane do członków mniejszości niemieckiej.

Pozdrowienia Przewodniczącej CDU, Kanclerz Angeli Merkel, Posłanki do Bundestagu, z okazji  konferencji „Niemcy w Polsce, 20 lat po Traktatach Polsko-Niemieckich. Stan obecny i perspektywy na przyszłość” od 3 do 5 czerwca 2011 na Górze Św. Anny, Górny Śląsk.


Szanowni Państwo,
Drodzy Przyjaciele,

przesyłam wszystkim uczestnikom konferencji na Górze Św. Anny w imieniu Unii  Chrześcijańsko-Demokratycznej Niemiec jak również w moim własnym imieniu serdeczne pozdrowienia.

Spotykacie się w najważniejszym od setek lat miejscu pielgrzymkowym na Górnym Śląsku. Tu, gdzie jeszcze przed dziewięćdziesięcioma laty narodowcy z obu stron do siebie strzelali a przed dwudziestudwoma laty używanie języka niemieckiego było zabronione, bierzecie wraz z polskimi współobywatelami udział we wspólnej pielgrzymce. Niemcy i Polacy bowiem są świadomi tego, iż  mogą wyłącznie wspólnie tworzyć dobrą przyszłość w zjednoczonej Europie.

W tym celu musimy dobrze znać naszą przeszłość. Tu na Górze Św. Anny ta prawda objawia się w szczególny sposób. Napaścią na Polskę nazistowskie Niemcy rozpętały II. Wojnę Światową. Miliony ludzi straciły życie przez zbrodniczą politykę okupacyjną. Załamanie cywilizacji wywołane holokaustem wymazało w Polsce miliony ludzkich istnień. Kwitnąca żydowska kultura została zniszczona. Sowiecka okupacja i reżim komunistyczny uniemożliwiły Polsce udział od początku w odbudowie wspólnej Europy pokoju. Papież Jan Paweł II. i Lech Wałęsa dali ludziom odwagę do dążenia do pokoju i tym samym przygotowali drogę do przezwyciężenia żelaznej kurtyny.

Republika Federalna Niemiec jest świadoma swojej historycznej odpowiedzialności.  Pierwszy kanclerz Republiki Federalnej oraz równocześnie przewodniczący CDU Konrad Adenauer, dążył do pojednania Niemców z Francją i Polską. Wraz z demokratycznie wybranym polskim rządem w roku 1989 tą drogę pojednania i partnerstwa kontynuował odważnie Helmut Kohl. Volker Rühe jako minister obrony wstawił się za szybkim włączeniem Polski w struktury NATO, ja sama jako minister ds. młodzieży powołałam do życia Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Ponad dwa miliony młodych ludzi z obu krajów wzięły od tego czasu udział w projektach tej organizacji. Dla wielu z nas coś takiego było by nie do pomyślenia jeszcze przed dwudziestoma laty.  

Dziś Polacy i Niemcy są sojusznikami w paktach transatlantyckich i partnerami w kształtowaniu wspólnej przyszłości w Unii Europejskiej. Polska posiada pełne poparcie Niemiec dla zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w drugim półroczu bieżącego roku. Dla żywotności polsko-niemieckiej przyjaźni decydujące jest dobre współżycie obywateli. Niemcy w Polsce, wypędzeni z ojczyzny oraz Polacy w Niemczech już od dawna budują mosty łączące nasze kraje. Chcemy dalej pracować nad przełamaniem istniejących granic oraz zachęcać ludzi, aby z zaangażowaniem i kreatywnością budowali wspólne współżycie oraz umacniali więzi przyjaźni.          

W tym duchu życzę Państwu owocnych obrad oraz efektywnych spotkań, momentów zadumy oraz radości podczas wspólnej pielgrzymki, która odbywa się pod wymownym hasłem przewodnim: „Pojednanie i odrodzenie w Duchu Świętym”.


Serdecznie pozdrawiam   
Dr  Angela Merkel

Poprawiony: poniedziałek, 06 czerwca 2011 10:37