NTKS z Wrocławia jak co roku zaprasza 17  listopada 2018 na obchody Volkstrauertag /Dzień Żałoby Narodowej/ we Wrocławiu i Nadolicach Wielkich.
Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach w Parku Pamięci w Nadolicach Wielkich oraz  na tematyczny wykład w siedzibie NTKS.


PROGRAM

10:00              wyjazd do Nadolic Wielkich zbiórka przy hotelu Wrocław
11:00-12:00   obchody na cmentarzu w Nadolicach Wielkich
13:00              powrót do Wrocławia, ciepły posiłek w siedzibie NTKS
13:30              tematyczny wykład  


Udział w uroczystości jest bezpłatny – prosimy o zapisy telefonicznie, mailowo lub osobiście w godzinach pracy biura.

„źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce”

Start Aktualności XIV Dolnośląskie Spotkania Kulturalne we Wrocławiu
XIV Dolnośląskie Spotkania Kulturalne we Wrocławiu
Wpisany przez Administrator, piątek, 10 czerwca 2011 14:58

ZdjęcieKilka dni temu Wrocław został nominowany na Europejską Stolicę Kultury 2016 – dobry omen dla 14 Dolnośląskich Spotkań Kulturalnych, które odbyły się 25 czerwca 2011,  w nowym Centrum Konferencyjnym obok Hali Stulecia we Wrocławiu. Festiwal dał Niemcom z Dolnego Śląska i innych regionów Polski kolejny raz możliwość zaprezentowania swojego dorobku kulturalnego.

zdjęcieMimo kapryśnej pogody na imprezę przybyło około 300 osób. Obok prezentacji różnorodnego programu artystycznego Dolnośląskie Spotkania Kulturalne  były również doskonałą okazją do spotkań dla ludzi, którzy rzadko mają taką możliwość. Program rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem pieśni „Kehr ich einst zur Heimat wieder”. Uczestników i gości powitała Irena Lipman, członek zarządu Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu, które jest od lat organizatorem Dolnośląskich Spotkań Kulturalnych. Po oficjalnych przemówieniach publiczności zaprezentowała się wrocławska Grupa Śpiewacza ”Die Heimatsänger”.

ZdjęcieZ niecierpliwością na swój występ oczekiwała liczna grupa młodzieży z Wałbrzycha. Grupa Młodzieżowa Mniejszości Niemieckiej z Wałbrzycha przyjechała w tym roku w silnym składzie akordeonistów i grupy teatralnej, która pod kierownictwem Ewy Chomicz przygotowała kilka skeczy, wierszy i piosenek. Pogodny nastrój kontynuowała Steffi Wróbel, która zaprezentowała w gwarze dolnośląskiej m.in. historię „Krótkowzroczni” Ernsta Schenke.

ZdjęcieNajdłuższą podróż do Wrocławia miał chór z Piły, który pod kierownictwem Ewy Banach-Drag porwał publiczność wiązanką ludowych i popularnych piosenek. Do tego nastroju dołączyła potem kapela Zielonogórscy Muzykanci. Bolesław Bernaczyk, Przewodniczący TSKMN w Zielonej Górze obok modnych standardów zaintonował  swą sztandarową piosenkę „Grünberglied”. Dobry nastrój słuchaczy podtrzymał również występ dziewcząt z Grupy Poezja z Reńskiej Wsi, które zachwyciły publiczność interpretacją znanych niemieckich przebojów.

ZdjęcieNie do przeoczenia była obecność Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Łowkowic, która już w kuluarach wzbudzała wśród ludzi ogromne zainteresowanie swymi instrumentami. Po krótkiej przerwie, gdy orkiestra z trudem się usadowiła na nieco zbyt małej scenie, rozpoczęła się prawdziwa uczta, podczas której chyba żadna noga nie pozostała spokojna. Orkiestra grała jeden utwór za drugim, czas płynął niepostrzeżenie. Orkiestra nagradzała również tuszem wszystkich uczestników programu, gdy obecna i była Dyrektorka Biura Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu Irena Lipman i Małgorzata Chilkiewicz wręczały im dyplomy i upominki z podziękowaniem za ich pracę i zaangażowanie.

ZdjęcieDzień, „tak piękny, jak dziś” zakończono wspólnym śpiewem, a potem było jeszcze duże zdjęcie wszystkich uczestników na schodach i wspólny obiad na tarasie przy pergoli Hali Stulecia. Dolnośląskie Spotkania Kulturalne są finansowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji RP oraz Konsulat Generalny RFN we Wrocławiu.

zdjęcie

 

 

Poprawiony: poniedziałek, 04 lipca 2011 09:01