W świątecznie udekorowanej sali 8 grudnia o 14:30 spotkali się członkowie i sympatycy Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, by wspólnie świętować adwent.

Bernadeta Szyszka, uroczyście zapaliła pierwszą świeczkę na wieńcu adwentowym, dając tym samym znak rozpoczęcia wspólnego świętowania. Następnie przewodnicząca NTKS, Renata Zajączkowska, z ogromną radością powitała wszystkich obecnych. Po jej słowach nastąpiły błogosławieństwa z ust duszpasterza ks. Mariana Arndta. Również obecny na spotkaniu Konsul Generalny Niemiec Pan Hans Jörg Neumann złożył życzenia wszystkim członkom Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne kolędowanie. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

Start Aktualności Kolonie językowe na Warmii
Kolonie językowe na Warmii
Wpisany przez Janusz Kamiński, piątek, 02 września 2011 00:00

zdjecieNauka niemieckiego, spływy kajakowe i dużo dobrej zabawy - Kolonie na Warmii.

40 dzieci z mniejszości niemieckiej przebywało przez dwa tygodnie pierwszej połowy sierpnia na obozie na Warmii. Obok wycieczek pieszych i spływów kajakowych był też czas na naukę języka niemieckiego i poznawanie mniejszości niemieckiej. Młodzież w wieku od 10 do 16 lat spędziła podczas tegorocznych wakacji dwa tygodnie w ośrodku wypoczynkowym "Leśne Wrota" w gminie Purda koło Olsztyna.

zdjecieUczestnikami obozu były osoby z różnych miejscowości, między innymi z Wałbrzycha, Zielonej Góry, Łodzi i Jeleniej Góry. Organizatorem obozu było NTKS Wrocław. W zeszłym roku podobne kolonie odbyły się w Gdańsku, gdzie uczestnicy mogli poznać tutejszą mniejszość niemiecką. W tym roku wybrano Warmię, bo i tutaj był kontakt z członkami mniejszości niemieckiej.

Tym samym dzieci miały zobaczyć, że mniejszość niemiecka jest w różnych reginach Polski. Podczas pobytu na Warmii grupa spotkała się z przedstawicielami Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej oraz Grupą Młodzieżową "Ermis". zdjecieMłodych urlopowiczów odwiedził też przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce Bernard Gaida. Wraz z Krystyną Plocharską, przewodniczącą Olsztyńskiego Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej dyskutowali z młodzieżą o niemieckiej tożsamości oraz pielęgnowaniu kutlury niemieckiej. Po tej rozmowie wielu uczestników było pod dużym wrażeniem, a rozmowy kontynuowali jeszcze później między sobą.

Ale wakacje wykorzystano do nauki niemieckiego i pogłebiania umiejętności językowych. Zajęcia prowadziła wolontariuszka z Niemiec. Głównym celem zajęć była komunikacja, a uczestnicy starali się cały czas mówić po niemiecku. Oprócz tego uczyli się niemieckich piosenek, poznali warmińskie tańce ludowe i zorganizowali niemieckojęzyczną mszę.

Oczywiście było też wystarczająco dużo czasu na piesze wędrówki, spływy kajakowe, przejażdżkę konną przez piękny krajobraz Warmii oraz zwiedzanie Olsztyna, oczywiście z Panią przewodnik, która również się wywodzi się z mniejszości niemieckiej.

Projekt został przeprowadzony dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

zdjecie

zdjeciezdjecie

 

 

 

 

 

Poprawiony: środa, 28 września 2011 10:38