W sobotę 8 grudnia o godz. 14:30 organizujemy spotkanie Adwentowo-bożonarodzeniowe, na które serdecznie zapraszamy wszystkich członków Towarzystwa!


Przy choince W świątecznie udekorowanej sali będzie okazja do spotkania się, rozmowy oraz wspólnego zaśpiewania tradycyjnych niemieckich kolęd przez członków i sympatyków Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego.Tego wieczoru będzie nam towarzyszył także nasz chór Heimatsänger oraz dzieci z kursów j.niemieckiego.

Prosimy o potwierdzenie przybycia telefonicznie, mailowo lub osobiście w biurze.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia!

Start Aktualności Otto Wagner jako nadburmistrz i ojciec rodziny
Otto Wagner jako nadburmistrz i ojciec rodziny
Wpisany przez Monika Cyran, czwartek, 24 stycznia 2013 15:35

zdjęcie14 grudnia 2012 roku została otworzona wystawa poświęcona Otto Wagnerowi pod patronatem prezydentów Jeny i Wrocławia. Oficjalne otwarcie odbyło się w Starym Ratuszu we Wrocławiu.

Na początek kilka słów o głównej postaci: Otto Wagner (1877-1962) studiował prawoznawstwo na uniwersytecie Friedricha Schillera w Jenie, gdzie w latach 1905-1908 był zastępcą burmistrza. Natomiast w latach 1919-1933 był nadburmistrzem Wrocławia. O. Wagner przyczynił się do rozwoju miasta, zostały wybudowane wtedy m. in. takie budynki jak: dwie elektrownie wodne, hale targowe, Stadion Olimpijski a także kino Capitol. Dbał on o kulturę, szkolnictwo zawodowe i średnie, rozbudowę osiedli. W roku 1934 wrócił do Jeny.

Na otwarcie wystawy przybyło około 30 osób z Polski i z Niemiec. Pani Halina Okólska, Zastępca Dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia ds. merytorycznych, otworzyła tę wystawę dziękując wszystkim za przybycie. Nadburmistrz Jeny, Albrecht Schröter, wygłosił mowę, w której wyraził podziękowania i cieszył się z tej inicjatywy. Nie zabrakło także wnuków Otto Wagnera, Wolframa Hildebrandta oraz dr. Angeliki Wagner, którzy wspierali tę wystawę. W. Hildebrandt to wnuk byłego nadburmistrza Wrocławia, który był bardzo związany ze swoim dziadkiem. Emocjonalnie opowiadał o latach spędzonych wspólnie z nim, o życiowych radach, jakie udzielał mu krewny. Była to więc okazja, by poznać Otto Wagnera z drugiej strony, takim jaki był dla swoich bliskich – ciepły, zabawny ojciec rodziny.

Na otwarciu nie mogło także zabraknąć dr Rolanda Müllera z Drezna, pomysłodawcy wystawy, który napisał książkę „Otto Wagner (1877-1962) im Spannungsfeld von Demokratie und Diktatur”. Pojawiła się ona na rynku niedawno, 28 listopada 2012 roku z okazji 50 rocznicy śmierci O. Wagnera. Do jej przeczytania gorąco zachęcał prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta UWr. Powiedział on parę słów o samym Otto Wagnerze, o jego własnych przemyśleniach. Porównał Otto Wagnera do znanego niemieckiego polityka, Konrada Adenauera.

Podczas przemówień wiele osób wspominało o trudnych czasach, jakie wtedy były. Były to mianowicie czasy kryzysu. Inflacja oraz bezrobocie we Wrocławiu, jak także w innych miastach niemieckich, sprawiły, że dochodziło do rozruchów.

Na wystawie w Ratuszu można obejrzeć materiały i pamiątki byłego nadburmistrza, które obecnie są w posiadaniu Wolframa Hildebrandta. Bardzo interesujące są wystawione po raz pierwszy zdjęcia i dokumenty dotyczące działalności i życia prywatnego Otto Wagnera. Obecnie wystawa prezentowana jest w Jenie - drugim ważnym w życiu Otto Wagnera mieście.

Poprawiony: czwartek, 24 stycznia 2013 15:43