W świątecznie udekorowanej sali 8 grudnia o 14:30 spotkali się członkowie i sympatycy Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, by wspólnie świętować adwent.

Bernadeta Szyszka, uroczyście zapaliła pierwszą świeczkę na wieńcu adwentowym, dając tym samym znak rozpoczęcia wspólnego świętowania. Następnie przewodnicząca NTKS, Renata Zajączkowska, z ogromną radością powitała wszystkich obecnych. Po jej słowach nastąpiły błogosławieństwa z ust duszpasterza ks. Mariana Arndta. Również obecny na spotkaniu Konsul Generalny Niemiec Pan Hans Jörg Neumann złożył życzenia wszystkim członkom Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne kolędowanie. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

Start Aktualności Ratusze na Śląsku
Ratusze na Śląsku
Wpisany przez M.Ch., poniedziałek, 18 marca 2013 12:25

zdjęcieW ubiegły wtorek w siedzibie NTKS we Wrocławiu miało miejsce uroczyste zamknięcie wystawy "Ratusze na Śląsku" przygotowanej przez architekta Joachima Lukasa. Autor wystawy, urodzony Breslauer od lat związany z wrocławskimi Niemcami, wygłosił krótki referat poświęcony historii i architekturze śląskich ratuszy.

 

Licznie zgromadzeni członkowie mogli dowiedzieć się z wystąpienia o historii osadnictwa na Śląsku od początku XI wieku oraz w jaki sposób prawo niemieckie kształtowało relacje społeczne i ład architektoniczny Śląskich osad.

Większość obecnych ratuszy na Śląsku posiada renesansowe lub barokowe fasady. Nie ważne czy w Kluczborku, czy Wałbrzychu wszystkie śląskie ratusze łączy posiadanie wieży lub przynajmniej sygnaturki, czyli małej wieżyczki. Stanowiły one wyraz dumy mieszkańców z miast, które udało się dzięki ich ciężkiej i wspólnej pracy rozbudować. Pełniły także bardziej przyziemne funkcje, jako wieże alarmowe, czy zegarowe, dzięki ich mocnej konstrukcji wiele z nich zachowało swoją pierwotną formę do dziś.

Dwujęzyczna wystawa wzbudziła wielkie zainteresowanie zebranych i skłoniła do wybrania się w sentymentalną  podróż po swojej małej ojczyźnie.

zdjęciezdjęcie

Poprawiony: piątek, 22 marca 2013 15:02