NTKS z Wrocławia jak co roku zaprasza 17  listopada 2018 na obchody Volkstrauertag /Dzień Żałoby Narodowej/ we Wrocławiu i Nadolicach Wielkich.
Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach w Parku Pamięci w Nadolicach Wielkich oraz  na tematyczny wykład w siedzibie NTKS.


PROGRAM

10:00              wyjazd do Nadolic Wielkich zbiórka przy hotelu Wrocław
11:00-12:00   obchody na cmentarzu w Nadolicach Wielkich
13:00              powrót do Wrocławia, ciepły posiłek w siedzibie NTKS
13:30              tematyczny wykład  


Udział w uroczystości jest bezpłatny – prosimy o zapisy telefonicznie, mailowo lub osobiście w godzinach pracy biura.

„źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce”

Start Aktualności 25.4 o godzinie 18 Spotkanie autorskie z Hansem Bollingerem
25.4 o godzinie 18 Spotkanie autorskie z Hansem Bollingerem
Wpisany przez Praktikant, wtorek, 18 kwietnia 2017 12:34

Hans Bollinger jest muzykiem, pedagogiem, dyrektorem szkoły, piosenkarzem folkowym i od dobrych 40 lat podróżuje po Polsce. Można powiedzieć, że wschodni sąsiad Niemiec stał się w tym czasie jego drugą ojczyzną. Wraz ze stowarzyszeniem "Begegnungen auf der Grenze – Rencontres à la frontière – Spotkania na granicy" wspiera od 20 lat wielonarodową wymianę kulturalną między Niemcami, Francją i Polską Poza tym jest drugim przewodniczącym Niemiecko-Polskiego-Towarzystwa w kraju Saary. Jego starania jednak zostały wynagrodzone: między innimy otrzymał Federalny Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Pod wpływem swoich przyjaciół spisał swoje przeżycia z licznych podróży po Polsce – w tym też opowieść o własnym niezwykłym ślubie.

W „Unterwegs in Polen“ Bollinger nie tylko przedstawia życie w wielkim mieście, lecz także polską wieś. W polskich lasach poznaje niezwykłych węglarzy, udaje się w "pogoń" za jeleniami, żubrami, orłami i bocianami. Na Śląsku prowadzi rozmowy z górnikami o ich nieciekawej sytuacj materialnej i o problemie wywozu polskiego węgla do Rosji. Na Górnym Śląsku Bollinger ma okazję zmierzyć się z faktami historycznymi na temat własnego kraju, kiedy dowiaduje się o deportowanych i mordowanych przez żołnierzy SS Żydach.
Wszystkie te spotkania z ludźmi, historią i z krajobrazem opisuje w sposób czuły, pomysłowy i czasami też trzymający w napięciu, jednak zawsze z dużą dozą szacunku do kultury i historię tego kraju.

Na spotkanie autorskie z Hans Bollinger zapraszamy 25 kwietnia 2017 roku o godz. 18.00 do siedziby Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego , przy ul. Saperów 12 we Wrocławiu.
Warto podkreślić, że Hans Bollinger sam zadba o podkład muzyczny do imprezy i zagra na gitarze oraz zaśpiewa wiersze i piosenki Józefa von Eichendorffa.


Poprawiony: wtorek, 18 kwietnia 2017 12:51