W świątecznie udekorowanej sali 8 grudnia o 14:30 spotkali się członkowie i sympatycy Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, by wspólnie świętować adwent.

Bernadeta Szyszka, uroczyście zapaliła pierwszą świeczkę na wieńcu adwentowym, dając tym samym znak rozpoczęcia wspólnego świętowania. Następnie przewodnicząca NTKS, Renata Zajączkowska, z ogromną radością powitała wszystkich obecnych. Po jej słowach nastąpiły błogosławieństwa z ust duszpasterza ks. Mariana Arndta. Również obecny na spotkaniu Konsul Generalny Niemiec Pan Hans Jörg Neumann złożył życzenia wszystkim członkom Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne kolędowanie. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

Start Aktualności Nowy cykl literacki Niemieckiego Towarzystwa
Nowy cykl literacki Niemieckiego Towarzystwa
Wpisany przez Praktikant, wtorek, 22 stycznia 2019 11:53

W cyklu "Wypędzeni. Wrocławskie losy." prezentujemy Państwu wybitne dzieła literatury, które opisują losy Niemców, Polaków i Żydów wypędzonych ze swojej ojczystej ziemi. W centrum opowieści znajduję się Wrocław, który jawi się jako utracona lub nowa ojczyzna.

 

Program:


19.02.2019/ godz.18/ Dom Oppenheim (Plac Solny 4): pamiętniki Willy Cohn (wykład)


Willy Cohn był wrocławskim historykiem, publicystą i pedagogiem. Przeżył wygnanie Żydów z Wrocławia, doświadczył Nocy Kryształowej w 1938 r. i rozpaczy Żydów, którzy miasta nie opuścili. Rodzinę Cohnów spotkał również tragiczny los: liczni członkowie zostali deportowani i w 1941 r. zamordowani.Tekst „Kein Recht, nirgends” to zbiór pamiętników Cohna z lat 1933-1941. Te wyjątkowe pamiętniki przedstawi w swym wykładzie berliński literaturoznawca i autor Lothar Quinkenstein.


25.03.2019/ godz. 18/ Dom Oppenheim (Plac Solny 4): autorskie spotkanie z Christoph Hein


Christoph Hein urodził się 8 kwietnia 1944 r. w Heinzendorf (Skrzynka/Lądek Zdrój). Za swoje utwory literackie był wielokrotnie nagradzany; jest jednym z najbardzej znanych i cenionych niemieckich autorów. Powieść „Landnahme“ przedstawia losy Bernharda Habera. Bernhard ma 10 lat, kiedy w roku 1950 opuszcza Wrocław, by wraz ze swoimi rodzicami zamieszkać w małym miasteczku w Saksonii, gdzie wysiedlenców wojennych spotyka wrogość i niechęć ze strony tamtejszej ludności. Jest to życiorys obcego na prowincji, który odzwierciedla historię Niemiec po II wojnie światowej aż do dwutysiąclecia.


autorskie spotkanie z Ulrike Draesner - o terminie i miejscu poinformujemy jeszcze!


Ulrike Draesner, urodziła się w 1962 r. w Monachium, dzisiaj mieszka w Berlinie, jest jedną z najbardziej docenianych niemieckich pisarek. Otrzymała liczne wyróżnienia za swoją twórczość. W powieści „Sieben Sprünge vom Rand der Welt“ opisana została droga życiowa śląskiej rodziny Grolmanów, przeplatająca się z losem polskiej rodziny z Kresów, która po wojnie zamieszkała we Wrocławiu. Cztery generacje dwóch rodzin opowiadają o swych losach. Życiorysy Grolmannów i Nienaltowskich mogą zostać zrozumiane jako odbicia ostatniego stulecia historii Europy Środkowej.

 

Wydarzenia prowadzone dwujęzycznie. Wstęp wolny. Prośimy o zgłoszenie udziału na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Poprawiony: wtorek, 22 stycznia 2019 12:48