Zapraszamy wszystkich członków Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu na zebranie członkowskie dnia 04 września 2019 o godz. 16 00 (środa) w siedzibie NTKS przy ul. Saperów 12.

Start Aktualności Nowy cykl literacki Niemieckiego Towarzystwa
Nowy cykl literacki Niemieckiego Towarzystwa
Wpisany przez Praktikant, wtorek, 22 stycznia 2019 11:53

 

W cyklu "Wypędzeni. Wrocławskie losy." prezentujemy Państwu wybitne dzieła literatury, które opisują losy Niemców, Polaków i Żydów wypędzonych ze swojej ojczystej ziemi. W centrum opowieści znajduję się Wrocław, który jawi się jako utracona lub nowa ojczyzna.

 Program:

19.02.2018 / godz. 18 / OP ENHEIM (Plac Solny 4): pamiętniki Willy'ego Cohna (wykład)

Willy Cohn był wrocławskim historykiem, publicystą i pedagogiem. Przeżył wygnanie Żydów z Wrocławia, doświadczył Nocy Kryształowej w 1938 r. i rozpaczy Żydów, którzy miasta nie opuścili. Rodzinę Cohnów spotkał również tragiczny los: liczni członkowie zostali deportowani i w 1941 r. zamordowani.Tekst „Kein Recht, nirgends” to zbiór pamiętników Cohna z lat 1933-1941. Te wyjątkowe pamiętniki przedstawi w swym wykładzie berliński literaturoznawca i autor Lothar Quinkenstein.


25.03.2019/ godz. 18/ OP ENHEIM (Plac Solny 4): Autorskie spotkanie z Christoph Hein

26.03.2019/ godz. 11.30/ Instytut Filologii Germańskiej UWr/ Plac Nankiera 15b/ sala 26: Autorskie spotkanie z Christoph Hein

Christoph Hein urodził się 8 kwietnia 1944 r. w Heinzendorf (Skrzynka/Lądek Zdrój). Za swoje utwory literackie był wielokrotnie nagradzany; jest jednym z najbardzej znanych i cenionych niemieckich autorów. Powieść „Landnahme“ przedstawia losy Bernharda Habera. Bernhard ma 10 lat, kiedy w roku 1950 opuszcza Wrocław, by wraz ze swoimi rodzicami zamieszkać w małym miasteczku w Saksonii, gdzie wysiedlenców wojennych spotyka wrogość i niechęć ze strony tamtejszej ludności. Jest to życiorys obcego na prowincji, który odzwierciedla historię Niemiec po II wojnie światowej aż do dwutysiąclecia.


15.04.2019/ godz. 11.30/ Instytut Filologii Germańskiej UWr/ Plac Nankiera 15b/ sala 26: Autorskie spotkanie z Ulrike Draesner

Ulrike Draesner, urodziła się w 1962 r. w Monachium, dzisiaj mieszka w Berlinie, jestń jedną z najbardziej docenianych niemieckich pisarek. Otrzymała liczne wyróżnienia za swoją twórczość. W powieści „Sieben Sprünge vom Rand der Welt“ opisana została droga życiowa śląskiej rodziny Grolmanów, przeplatająca się z losem polskiej rodziny z Kresów, która po wojnie zamieszkała we Wrocławiu. Cztery generacje dwóch rodzin opowiadają o swych losach. Życiorysy Grolmannów i Nienaltowskich mogą zostać zrozumiane jako odbicia ostatniego stulecia historii Europy Środkowej.

Wydarzenia prowadzone są dwujęzycznie. Wstęp wolny. Prośimy o zgłoszenie udziału na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , lub tel. (0)71 3614231.

Cykl literacki powstał przy wsparciu Instytutu Stosunków Zagranicznych (ifa), Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu (ntks), Instytutu Filologii Germańskiej UWr oraz Fundacji OP ENHEIM i jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RFN.

Poprawiony: czwartek, 21 lutego 2019 12:28