Już 25.05.2019 o godz. 10.00 w ogrodzie NTKS przy ul. Saperów 12  dla naszych członków oraz zaproszonych gości, odbędzie się coroczne spotkanie "Maikranz - Der Tradition verbunden". Będzie okazja do  spotkania, rozmów, pielęgnowania tradycji, wspólnego śpiewania, grillowania i zabawy zarówno dla starszych jak i dla młodszych. Dla dzieci  zaplanowane są  warsztaty plastyczne.

Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia!

Zapisy w biurze, liczba miejsc ograniczona. Składka od osoby dorosłej wynosi 5 zł, dzieci wstęp wolny.

„Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce”


Święto mniejszości narodowych i etnicznych we Wrocławiu
Wpisany przez M.Ch., poniedziałek, 17 czerwca 2013 15:06

zdjęcieBarwna parada, występy grup folklorystycznych, rękodzieło, sztuka uliczna oraz koncert bałkańskich i ukraińskich gwiazd to wszystko mogli zobaczyć i przeżyć mieszkańcy Wrocławia podczas VI Festiwalu Kalejdoskop Kultur.

Wielokulturowość Wrocławia to temat powracający często w dyskusjach i debatach w naszym mieście. Czy to prawda czy mit wymyślony na potrzeby marketingowe miasta, nie podejmujemy się rozstrzygać. Jakby nie było liczni przedstawiciele wrocławskich mniejszości narodowych i etnicznych od wielu lat zgodnie ze sobą współdziałają, a efektem tego jest między innymi coroczne wydarzenie Festiwal Kalejdoskop Kultur.

zdjęcie Tegoroczny finał Festiwalu rozpoczęła barwna i głośna parada zespołów mniejszościowych wiodąca z rynku na Wyspę Słodową. Paradzie przewodzili przedstawiciele mniejszości niemieckiej - Orkiestra Dęta z Ciska na Opolszczyźnie, w korowodzie prezentowały się także zespoły romskie, karaimskie, ukraińskie, łemkowskie oraz dzieci z wrocławskich szkół. Duże zainteresowanie podczas przemarszu uliczkami starówki wzbudzali Wilamowianie. Grupa mieszkańców Wilamowa koło Bielska-Białej i zespół folklorystyczny w jednym zachwycał bogatymi, kolorowymi strojami, energią, śpiewem oraz językiem, co ciekawe należącym do grupy języków zachodnio germańskich.

zdjęcieOficjalnego otwarcia Festiwalu na głównej scenie dokonała wiceprezydent Wrocławia Anna Szarysz, towarzyszył jej Wojewoda Dolnośląski Aleksander Marek Skorupa oraz przedstawiciele wrocławskich mniejszości narodowych i etnicznych. Przedstawiciele władz podkreślali jak ważne są mniejszości dla zachowania tożsamości regionu oraz zapewniali o swoim poparciu dla ich inicjatyw.

Po części oficjalnej na scenę wkroczyły roztańczone i rozśpiewane wrocławskie grupy, dziecięcy zespół ukraiński Bud’mo, bardziej stateczna grupa śpiewacza Heimatsänger działająca przy Niemieckim Towarzystwie Kulturalno-Społecznym oraz integracyjny romski zespół pieśni i tańca Terni Romani Bacht. Potem przyszła kolej na zaproszonych gości łemkowską Roztokę, karaimskie Birliki prosto z Trok, zespół Widymo z Sanoka oraz wielopokoleniowych Wilamowian. W ostatniej wieczornej części koncertu publiczność porwały do tańca bałkańskie rytmy w wykonaniu zespołu Neozbiljni Pesimisti z Serbii oraz mocne ukraińskie brzmienia prawdziwych ukraińskich Kozaków z Kozak System.

zdjęcieWsypa Słodowa nie tylko brzmiała wielokulturowo, można było na niej także posilić się karaimskimi, ukraińskimi i czeskimi specjałami. O walory estetyczne zadbały członkinie grupy dziergającej przy NTKS Wrocław ozdabiając drzewa i ławki swoimi kolorowymi pracami. Urban knittig w wykonaniu wrocławskich Niemców już na stałe wpisał się bowiem we wrocławską scenę street artową.
Festiwal Kalejdoskop Kultur ponownie przyciągną uwagę wielu wrocławian i turystów oraz jeszcze bardziej scalił lokalne środowisko mniejszościowe. Odbył się między innymi dzięki dotacji miasta Wrocław, które chce być wielokulturowe.


zdjecie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Poprawiony: środa, 26 czerwca 2013 13:08