W świątecznie udekorowanej sali 8 grudnia o 14:30 spotkali się członkowie i sympatycy Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, by wspólnie świętować adwent.

Bernadeta Szyszka, uroczyście zapaliła pierwszą świeczkę na wieńcu adwentowym, dając tym samym znak rozpoczęcia wspólnego świętowania. Następnie przewodnicząca NTKS, Renata Zajączkowska, z ogromną radością powitała wszystkich obecnych. Po jej słowach nastąpiły błogosławieństwa z ust duszpasterza ks. Mariana Arndta. Również obecny na spotkaniu Konsul Generalny Niemiec Pan Hans Jörg Neumann złożył życzenia wszystkim członkom Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne kolędowanie. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne we Wrocławiu
Wpisany przez Janusz Kamiński, piątek, 29 kwietnia 2011 15:35

Niemieckie Towarzystwo Kulturalno-Społeczne ma swoją siedzibę przy ul. Saperów 12 we Wrocławiu, a od 1991 roku jest publicznie uznaną i zarejestrowaną organizacją skupiającą Niemców we Wrocławiu i okolicy. Jest jednocześnie największym z Niemieckich Towarzystw na Dolnym Śląsku. Wrocławski NTKS działał nigdyś jako Oddział Terenowy w strukturach Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego z siedzibą w Wałbrzychu. Cele NTKS się nie zmieniły, nadal są nimi  pielęgnowanie i popularyzacja języka niemieckiego, niemieckiej kultury i tradycji jak i dobre współżycie ze społeczeństwem polskim.

Pielęgnowanie języka niemieckiego jest najważniejsza w działalności Towarzystwa. Dlatego też organizuje się kursy językowe z wykwalifikowanymi nauczycielami dla dzieci, młodzieży jak i dorosłych, na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Członkom, ale też innym zainteresowanym oferowane są w zakresie kultury: seminaria, wykłady cykliczne, sympozja, spotkania autorskie i koncerty. Program kulturalny składa się także z innych atrakcji takich jak: wystawy artystów śląskich, występy gościnne, niemieckie seanse filmowe, ogólne imprezy, coroczne spotkania adwentowo-bożonarodzeniowe, zabawy karnawałowe, wycieczki itp. Najważniejszą imprezą kulturalną w życiu Towarzystwa jest tzw. "Dolnośląskie Spotkanie Kulturalne", na którym gromadzą się wszystkie dolnośląskie NTSK.

Towarzystwo pielęgnuje i przywiązuje dużą wagę do pracy z dziećmi i młodzieżą. Dlatego też utworzono dwujęzyczną klasę przy XIII LO we Wrocławiu, absolwenci tej klasy kończą szkołę średnią z dyplomem językowym DSD II. Możliwość nauki języka niemieckiego mają przedszkolaki z Przedszkola Nr 71 we Wrocławiu. Towarzystwo zachęca dzieci do uczestnictwa w amatorskich teatrzykach. Duże znaczenie w dziedzinie kultury ma dla NTKS biblioteka w Domu Spotkań NTKS, która dysponuje: dziełami literatury niemieckojęzycznej, dziełami historycznymi, podręcznikami, słownikami, encyklopediami, a najważniejszą częścią zbiorów są dzieła na temat historii i sztuki Śląska. Kwartalnie Towarzystwo wydaje gazetkę pt.: „NIEDERSCHLESISCHE INFORMATIONEN”. Działalność kulturalna Towarzystwa jest możliwa dzięki wsparciu wielu instytucji i sponsorów min. Konsulatu Generalnego we Wrocławiu, Instytutu Stosunków Zagranicznych (ifa) w Stuttgarcie.

Poprawiony: środa, 14 maja 2014 22:14