W świątecznie udekorowanej sali 8 grudnia o 14:30 spotkali się członkowie i sympatycy Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, by wspólnie świętować adwent.

Bernadeta Szyszka, uroczyście zapaliła pierwszą świeczkę na wieńcu adwentowym, dając tym samym znak rozpoczęcia wspólnego świętowania. Następnie przewodnicząca NTKS, Renata Zajączkowska, z ogromną radością powitała wszystkich obecnych. Po jej słowach nastąpiły błogosławieństwa z ust duszpasterza ks. Mariana Arndta. Również obecny na spotkaniu Konsul Generalny Niemiec Pan Hans Jörg Neumann złożył życzenia wszystkim członkom Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne kolędowanie. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

"Marzenia spełniają się inaczej" E.M. Jakubek
Wpisany przez M.Ch., piątek, 24 października 2014 11:33

okładka"Bardzo dobrze pozostał mi w pamięci 9 maja - leżałam na kwiecistej łące, gdzieś słychać było bicie dzwonów i właśnie dowiedzieliśmy się, że wojna się skończyła...Pomimo okoliczności, w których musieliśmy znosić nasz los uchodźców, mimo tęsknoty za krajem, która stale nam dokuczała, towarzyszyło nam uczucie euforii, wielkiej ulgi, wielkiej nadziei : w końcu jest spokój, w końcu będziemy mogli wrócić do domu..."

Tak pisze Ewa Maria Jakubek w swojej autobiografii "Marzenia spełniają się inaczej. Retrospekcje Ślązaczki". Ale "w domu", w jej ukochanym Głogówku, po wojnie nie mogło mieć tego samego znaczenia, bo nagle Dolny Śląsk należał do Polski... Ewa Jakubek na własnej skórze przeżyła początkowe trudności między starymi i nowymi mieszkańcami Śląska, dlatego zawsze, w każdej sytuacji próbowała robić wszystko tak, by było dobrze. Szybko nauczyła się języka polskiego, zaprzyjaźniła z kulturą i tradycjami, a później również poślubiła Polaka.

Opowiadania uzupełniają delikatne i skłaniające do refleksji wiersze.

Lektura autobiografii jest prawdziwą okazją do poznania i zrozumienia sytuacji Niemców na Śląsku po II Wojnie Światowej. Dodatkowo liczne czarno-białe fotografie autorki przybliżają jej przeżycia i ówczesne realia.

Książa jest dostępna w biurze Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu.

Opublikowana zarówno w języku polskim jak i niemieckim, była finansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.