Już 25.05.2019 o godz. 10.00 w ogrodzie NTKS przy ul. Saperów 12  dla naszych członków oraz zaproszonych gości, odbędzie się coroczne spotkanie "Maikranz - Der Tradition verbunden". Będzie okazja do  spotkania, rozmów, pielęgnowania tradycji, wspólnego śpiewania, grillowania i zabawy zarówno dla starszych jak i dla młodszych. Dla dzieci  zaplanowane są  warsztaty plastyczne.

Serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia!

Zapisy w biurze, liczba miejsc ograniczona. Składka od osoby dorosłej wynosi 5 zł, dzieci wstęp wolny.

„Źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce”


"Marzenia spełniają się inaczej" E.M. Jakubek
Wpisany przez M.Ch., piątek, 24 października 2014 11:33

okładka"Bardzo dobrze pozostał mi w pamięci 9 maja - leżałam na kwiecistej łące, gdzieś słychać było bicie dzwonów i właśnie dowiedzieliśmy się, że wojna się skończyła...Pomimo okoliczności, w których musieliśmy znosić nasz los uchodźców, mimo tęsknoty za krajem, która stale nam dokuczała, towarzyszyło nam uczucie euforii, wielkiej ulgi, wielkiej nadziei : w końcu jest spokój, w końcu będziemy mogli wrócić do domu..."

Tak pisze Ewa Maria Jakubek w swojej autobiografii "Marzenia spełniają się inaczej. Retrospekcje Ślązaczki". Ale "w domu", w jej ukochanym Głogówku, po wojnie nie mogło mieć tego samego znaczenia, bo nagle Dolny Śląsk należał do Polski... Ewa Jakubek na własnej skórze przeżyła początkowe trudności między starymi i nowymi mieszkańcami Śląska, dlatego zawsze, w każdej sytuacji próbowała robić wszystko tak, by było dobrze. Szybko nauczyła się języka polskiego, zaprzyjaźniła z kulturą i tradycjami, a później również poślubiła Polaka.

Opowiadania uzupełniają delikatne i skłaniające do refleksji wiersze.

Lektura autobiografii jest prawdziwą okazją do poznania i zrozumienia sytuacji Niemców na Śląsku po II Wojnie Światowej. Dodatkowo liczne czarno-białe fotografie autorki przybliżają jej przeżycia i ówczesne realia.

Książa jest dostępna w biurze Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu.

Opublikowana zarówno w języku polskim jak i niemieckim, była finansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.