NTKS z Wrocławia jak co roku zaprasza 17  listopada 2018 na obchody Volkstrauertag /Dzień Żałoby Narodowej/ we Wrocławiu i Nadolicach Wielkich.
Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach w Parku Pamięci w Nadolicach Wielkich oraz  na tematyczny wykład w siedzibie NTKS.


PROGRAM

10:00              wyjazd do Nadolic Wielkich zbiórka przy hotelu Wrocław
11:00-12:00   obchody na cmentarzu w Nadolicach Wielkich
13:00              powrót do Wrocławia, ciepły posiłek w siedzibie NTKS
13:30              tematyczny wykład  


Udział w uroczystości jest bezpłatny – prosimy o zapisy telefonicznie, mailowo lub osobiście w godzinach pracy biura.

„źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce”

"Marzenia spełniają się inaczej" E.M. Jakubek
Wpisany przez M.Ch., piątek, 24 października 2014 11:33

okładka"Bardzo dobrze pozostał mi w pamięci 9 maja - leżałam na kwiecistej łące, gdzieś słychać było bicie dzwonów i właśnie dowiedzieliśmy się, że wojna się skończyła...Pomimo okoliczności, w których musieliśmy znosić nasz los uchodźców, mimo tęsknoty za krajem, która stale nam dokuczała, towarzyszyło nam uczucie euforii, wielkiej ulgi, wielkiej nadziei : w końcu jest spokój, w końcu będziemy mogli wrócić do domu..."

Tak pisze Ewa Maria Jakubek w swojej autobiografii "Marzenia spełniają się inaczej. Retrospekcje Ślązaczki". Ale "w domu", w jej ukochanym Głogówku, po wojnie nie mogło mieć tego samego znaczenia, bo nagle Dolny Śląsk należał do Polski... Ewa Jakubek na własnej skórze przeżyła początkowe trudności między starymi i nowymi mieszkańcami Śląska, dlatego zawsze, w każdej sytuacji próbowała robić wszystko tak, by było dobrze. Szybko nauczyła się języka polskiego, zaprzyjaźniła z kulturą i tradycjami, a później również poślubiła Polaka.

Opowiadania uzupełniają delikatne i skłaniające do refleksji wiersze.

Lektura autobiografii jest prawdziwą okazją do poznania i zrozumienia sytuacji Niemców na Śląsku po II Wojnie Światowej. Dodatkowo liczne czarno-białe fotografie autorki przybliżają jej przeżycia i ówczesne realia.

Książa jest dostępna w biurze Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego we Wrocławiu.

Opublikowana zarówno w języku polskim jak i niemieckim, była finansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.