W świątecznie udekorowanej sali 8 grudnia o 14:30 spotkali się członkowie i sympatycy Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego, by wspólnie świętować adwent.

Bernadeta Szyszka, uroczyście zapaliła pierwszą świeczkę na wieńcu adwentowym, dając tym samym znak rozpoczęcia wspólnego świętowania. Następnie przewodnicząca NTKS, Renata Zajączkowska, z ogromną radością powitała wszystkich obecnych. Po jej słowach nastąpiły błogosławieństwa z ust duszpasterza ks. Mariana Arndta. Również obecny na spotkaniu Konsul Generalny Niemiec Pan Hans Jörg Neumann złożył życzenia wszystkim członkom Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego.

Bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie i wspólne kolędowanie. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

„Wczoraj, Dziś, Jutro” pod redakcją Ireny Lipman
Wpisany przez M.Ch., piątek, 24 października 2014 11:49

zdjęcie okładkiZarejestrowanie Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno- Społecznego z siedzibą w Wałbrzychu przez Sąd świdnicki dnia 4 maja 1957 roku było niezwykle ważnym wydarzeniem.

Była to bowiem jedyna niemiecka organizacja oficjalnie zatwierdzona w Polskiej Republice Ludowej. W tym czasie Niemcy mieszkający we Wrocławiu utworzyli oddział Niemieckiego Towarzystwa w swoim mieście.

W 2007 roku na Dolnym Śląsku obchodzono 50-lecie działalności Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego. Był to wielki i ważny jubileusz, który stał się okazją do wydania publikacji na temat powstania i rozwoju Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego na Dolnym Śląsku.

„Gestern, Heute, Morgen (Wczoraj, Dziś, Jutro). 50 lat Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego na Dolnym Śląsku.“ Tak brzmi pełen tytuł tej książki.

Publikacja dokumentuje w swoich rozdziałach poszczególny zakres działań mniejszości niemieckiej w Polsce. Oczywiście opowiada również historię i rozwój Niemieckiego Społeczno-Kulturalnego Towarzystwa na Dolnym Śląsku i początki NTKS we Wrocławiu.

W późniejszych rozdziałach podane są również ciekawe informacje o systemie szkolnictwa, ówczesnej prasie niemieckojęzycznej i o niemieckim duszpasterstwie. Szczególnie

Warte przeczytania są osobiste doświadczenia aktywnych członków stowarzyszenia, którzy przeżyli początkowe lata rozwoju organizacji. Wspomnienia te sprawiają, że publikacja jest jeszcze bardziej atrakcyjna i godna polecenia.

Książka wydana jest w dwóch językach, więc może być używana zarówno w klasach niemieckich jak również w polskich, aby przekazywać wiedzę na temat członków mniejszości niemieckiej zamieszkujących tereny Dolnego Śląska. Poza tym może służyć jako źródło badań naukowych, prac studentów oraz naukowców.

Cieszymy się, że w naszej siedzibie jest już dostępne wznowienie publikacji. Dodruk sfinansowano ze środków Konsulatu Generalnego Republiki Niemiec we Wrocławiu.

okładka

Poprawiony: czwartek, 23 kwietnia 2015 10:44