Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na coroczny ”Maikranz”, który odbędzie się 12.05.2018 o godz. 10.00 w ogrodzie NTKS przy ul. Saperów 12. W tym roku gościć będziemy chór InCanto z Karlsruhe i  Sursum Corda z Wrocławi . Składka od osoby dorosłej wynosi 5 zł, dzieci przychodzą za darmo. Zapisy w biurze, liczba miejsc ograniczona. Przewidujemy spotkanie w miłej atmosferze, wspólny śpiew, grillowanie i zabawy zarówno dla starszych jak i warsztaty plastyczne dzieci. Do zobaczenia!

„źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce”

Odszedł prawdziwy mąż stanu – wspomnienie o Tadeuszu Mazowieckim
Wpisany przez M.Ch., środa, 27 listopada 2013 14:17

zdjęcieZ głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pierwszego premiera Rzeczpospolitej Polski i jednego z twórców pojednania między Polską a Niemcami. Tadeusz Mazowiecki zmarł w wieku 86 lat w Warszawie 28 października 2013. Po jego śmierci flagi na budynkach państwowych opuszczono do połowy, dyplomaci i politycy z całego świata składali kondolencje rodzinie zmarłego, zwykli ludzie stali w długich kolejkach by wpisać się do rozłożonych ksiąg kondolencyjnych, a w dzień jego pogrzebu ogłoszono żałobę narodową. To pokazuje jak ważną i niezwykłą postacią w naszej najnowszej historii był Tadeusz Mazowiecki. Naszej, bo zarówno polskiej, niemieckiej, jak i europejskiej.

 

Niemcy w Polsce mają pamięci szczególnie jedno wydarzenie z działalności Mazowieckiego. To właśnie on w 1989 roku uczestniczył w mszy pojednania odprawianej w języku polskim i niemieckim przez biskupa Alfonsa Nossola w majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej. Cały świat obiegły wówczas zdjęcia premiera Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla w objęciach na znak pokoju. Chrześcijański gest przekazania sobie znaku pokoju przez głowy dwóch państw o tak trudnej historii stał się symbolem zbliżenia, wybaczenia i pojednania dwóch narodów.

Ostatnie spotkanie Tadeusza Mazowieckiego z przedstawicielami mniejszości niemieckiej odbyło się w 2012 roku w Opolu przy okazji wręczenia mu statuetki "Mosty Dialogu". Podkreślał wówczas, że wydarzenia ’89 roku z Krzyżowej były dopiero początkiem trudnej drogi dialogu i wzajemnego poznania prowadzącej do prawdziwego pojednania w ludzkim wymiarze. Drogi którą podążamy do dziś.

/M.Ch./

Poprawiony: środa, 27 listopada 2013 14:25