NTKS z Wrocławia jak co roku zaprasza 17  listopada 2018 na obchody Volkstrauertag /Dzień Żałoby Narodowej/ we Wrocławiu i Nadolicach Wielkich.
Zapraszamy do udziału w uroczystych obchodach w Parku Pamięci w Nadolicach Wielkich oraz  na tematyczny wykład w siedzibie NTKS.


PROGRAM

10:00              wyjazd do Nadolic Wielkich zbiórka przy hotelu Wrocław
11:00-12:00   obchody na cmentarzu w Nadolicach Wielkich
13:00              powrót do Wrocławia, ciepły posiłek w siedzibie NTKS
13:30              tematyczny wykład  


Udział w uroczystości jest bezpłatny – prosimy o zapisy telefonicznie, mailowo lub osobiście w godzinach pracy biura.

„źródłem finansowania projektu są środki Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec za pośrednictwem Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce”

Odszedł prawdziwy mąż stanu – wspomnienie o Tadeuszu Mazowieckim
Wpisany przez M.Ch., środa, 27 listopada 2013 14:17

zdjęcieZ głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci pierwszego premiera Rzeczpospolitej Polski i jednego z twórców pojednania między Polską a Niemcami. Tadeusz Mazowiecki zmarł w wieku 86 lat w Warszawie 28 października 2013. Po jego śmierci flagi na budynkach państwowych opuszczono do połowy, dyplomaci i politycy z całego świata składali kondolencje rodzinie zmarłego, zwykli ludzie stali w długich kolejkach by wpisać się do rozłożonych ksiąg kondolencyjnych, a w dzień jego pogrzebu ogłoszono żałobę narodową. To pokazuje jak ważną i niezwykłą postacią w naszej najnowszej historii był Tadeusz Mazowiecki. Naszej, bo zarówno polskiej, niemieckiej, jak i europejskiej.

 

Niemcy w Polsce mają pamięci szczególnie jedno wydarzenie z działalności Mazowieckiego. To właśnie on w 1989 roku uczestniczył w mszy pojednania odprawianej w języku polskim i niemieckim przez biskupa Alfonsa Nossola w majątku rodziny von Moltke w Krzyżowej. Cały świat obiegły wówczas zdjęcia premiera Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla w objęciach na znak pokoju. Chrześcijański gest przekazania sobie znaku pokoju przez głowy dwóch państw o tak trudnej historii stał się symbolem zbliżenia, wybaczenia i pojednania dwóch narodów.

Ostatnie spotkanie Tadeusza Mazowieckiego z przedstawicielami mniejszości niemieckiej odbyło się w 2012 roku w Opolu przy okazji wręczenia mu statuetki "Mosty Dialogu". Podkreślał wówczas, że wydarzenia ’89 roku z Krzyżowej były dopiero początkiem trudnej drogi dialogu i wzajemnego poznania prowadzącej do prawdziwego pojednania w ludzkim wymiarze. Drogi którą podążamy do dziś.

/M.Ch./

Poprawiony: środa, 27 listopada 2013 14:25