W sobotę 8 grudnia o godz. 14:30 organizujemy spotkanie Adwentowo-bożonarodzeniowe, na które serdecznie zapraszamy wszystkich członków Towarzystwa!


Przy choince W świątecznie udekorowanej sali będzie okazja do spotkania się, rozmowy oraz wspólnego zaśpiewania tradycyjnych niemieckich kolęd przez członków i sympatyków Niemieckiego Towarzystwa Kulturalno-Społecznego.Tego wieczoru będzie nam towarzyszył także nasz chór Heimatsänger oraz dzieci z kursów j.niemieckiego.

Prosimy o potwierdzenie przybycia telefonicznie, mailowo lub osobiście w biurze.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec.

Serdecznie zapraszamy i do zobaczenia!

Wystawa "Urodzeni w Breslau"
Wpisany przez Janusz Kamiński, poniedziałek, 16 maja 2011 12:06

Urodzeni w Breslau – świadkowie historii opowiadają

Starsza kobieta stoi na przystanku i czeka. Nadjeżdża tramwaj, po tych samych szynach, po których tramwaje także 80 lat temu przewoziły mieszkańców tego miasta. Kobieta wsiada i zajmuje miejsce obok dziesięcioletniego chłopca. O czym myśli Edeltraut Bartsch, jadąc tramwajem przez Wrocław? Jak widzi to miasto mały Paweł, siedzący obok? Oboje są stąd, ale kiedy ona miała dziesięć lat, miasto nazywało się inaczej. Jak było tu wtedy? Kobieta mogłaby opowiedzieć wiele o swoim dzieciństwie w mieście, które jednocześnie wciąż istnieje i którego już nie ma.

 

Wystawa „Urodzeni w Breslau – świadkowie historii opowiadają” przedstawia życiorysy ludzi, którzy w śląskiej metropolii spędzili dzieciństwo i młodość, niektórzy z nich całe swoje życie. Mało które miasto w historii zostało poddane tak gwałtownym i gruntownym przemianom, jak Breslau/Wrocław. Wciąż żyją ludzie, którzy pamiętają niemiecką przeszłość miasta, i którzy mogą nam opowiedzieć, co różni, a co łączy te dwie epoki w historii tego miejsca.

Świadkowie historii opowiadają o realiach życia mieszkańców miasta przed 1945 rokiem. Są to opowieści o czasach, kiedy Wzgórze Partyzantów, zwane wówczas Liebichshöhe, ze swoimi restauracjami i kafejkami było ulubionym miejscem na spacery, a schody ruchome w domu towarowym „Wertheim”, dziś „Renoma”, stanowiły wielką atrakcję. O dzieciństwie w Breslau opowiadają ci, którzy je kiedyś opuścili, oraz ci, którzy w nim pozostali.

Wystawa zaprasza do podążenia za mieszkańcami Breslau w przeszłość Wrocławia.

Lista miejsc i terminów gdzie w najbliższym czasie będzie można obejrzeć wystawę.

Poprawiony: poniedziałek, 16 maja 2011 15:33